Карточна гра Бура

Бура з’явилася на початку ХХ століття від гри шістдесят шість, поступово витіснила її і зараз поширена досить широко. До речі, ця гра часто використовується дрібними шулерами для того, щоб викачувати гроші з простаків.
Бура відноситься до ігор, заснованих на взятті взяток. Після розіграшу всіх або частини карт проводиться підрахунок кількості очок у взятках. Відповідно до кількості очок, після одного або декількох розіграшів визначається переможець.
Перед грою кожен гравець ставить на кін певну грошову суму. Гравців може бути від двох до шести чоловік. Використовується колода з 32 або 36 карт.
Кожному гравцеві здається по три карти. Верхня карта колоди, що залишилася після здачі, відкривається і кладеться на стіл сорочкою вниз. Це козир.
Право першого ходу належить гравцеві, що сидить зліва від здає, надалі — гравцеві, що виграв взятку. Ходити можна з однієї або декількох карт однієї масті. Гравці по черзі кидають свої карти на карти, з яких ходить гравець.
Якщо гравець б’є карти попереднього гравця, то вони кладуться в відкриту; якщо ні — в закриту, тобто сорочкою вгору.
Карт, скинутих гравцями, повинно бути рівно стільки, скільки і в ході, тобто якщо гравець пішов з двох карт, то і всі інші учасники кладуть по дві карти. Пропускати хід заборонено.
Старшинство карт в колоді визначається таким чином:

  • туз — 11 очок
  • десятка — 10 (десятка старше короля, дами і т.д.; б’ється тільки тузом)
  • король — 4
  • дама — 3
  • валет — 2 очки
  • інші карти очок не мають, зберігаючи звичайне старшинство
  • козир б’є будь-яку некозирну карту

Гравець має право класти на карту ходу будь-яку зі своїх карт, незалежно від масті і т.п., а також може кинути будь-яку карту в закриту.
Наприклад, гравець, який поклав на некозирні десятку козирного валета у відкриту, виграє взятку, а в закриту — ні.
Якщо один з гравців перебив карти, з яких пішов партнер, то інші гравці, для того щоб взяти взяту, зобов’язані перебити вже його карти.
Після того як всі гравці поклали карти, той хто взяв взятку починає, інші учасники за годинниковою стрілкою добирають карти з колоди — по одній до трьох. Взятка кладеться кожним гравцем біля себе так, щоб закриті карти не перекинулися.
Гравець, який виграв взятку, має право розкритися, тобто до добору карт порахувати очки в своїх взятах. При цьому карти, отримані ним в закриту, перевертаються і підраховуються нарівні з відкритими.
Якщо той хто розкрився нарахує 31 очко (або більше), то він забирає кін; якщо ж ні, то доставляє кін, тобто ставить стільки грошей, скільки їх було. Доставивши кін, він стає здаючим. Карти тасуються і проводиться другий розіграш, аналогічний першому.
Гравець, що має на руках три карти однієї масті — молодицю, ходить не в чергу. Це правило може бути оскаржене іншими гравцями, тому зазвичай обмовляється перед початком гри: молодиця в чергу або поза чергою?
Три тузи мають перевагу. Хід ними робиться не в чергу. Якщо в одного гравця на руках молодиця, а в іншого — три тузи, то ходять три тузи. Якщо молодиця є у кількох гравців, то ходить той учасник, чий хід раніше.
Три козирні карти на одній руці називається «бурою». Гравець, який оголосив буру, показує свої карти і бере кін. Якщо бура одночасно у кількох гравців або ж у одного гравця — бура, а в іншого — три туза, то ходить гравець, який мав хід раніше свого суперника.
Якщо другий гравець може перебити виходжені карти, то його бура старше і він виграє, якщо ні — програє. Якщо карти в колоді скінчилися і жоден з гравців не розкрився (це так звана «разбурка»), то всі доставляють кін, і гра продовжується, але вже з подвійним коном.
Існують також ще деякі інші варіанти бури.

Відкрита бура

Цей варіант відрізняється від основного тим, що карти завжди викладаються гравцями у відкриту.

Козел-бура (або буркозел)

У цій грі з досить специфічною назвою беруть участь від двох до п’яти осіб. Використовується колода в 32 або 36 карт. Кожен гравець отримує по чотири карти.
Верхня карта в колоді, що залишилася після здачі, відкривається і кладеться на стіл, — це козир. Право першого ходу належить гравцю, який сидить зліва від здаючого, а в подальшому — тому, хто виграв взятку.
Карти в цій грі кладуться тільки у відкриту. Гравець має право піти з однієї карти або з трьох однакових карт.
Після кожного ходу гравці добирають з колоди по одній карті, починаючи з гравця, який взяв взятку. Молодиця — позачергово.
Після того як закінчилася вся колода, проводиться підрахунок очок. Виграє учасник, який набрав найбільше очок. Гравець, який набрав чотири козиря або чотири тузи, виграє відразу. Такий вибір називається «бура». Карти, відповідно, мають те ж значення в окулярах, що й у звичайній бурі.